Żywica poliuretanowa w mieszkaniu? Dlaczego nie!

Choć posadzki z wykorzystaniem żywicy poliuretanowej nie są dla nas zaskoczeniem, do niedawna mieliśmy z nimi kontakt jedynie w lokalach użyteczności publicznej. Dziś podłoga poliuretanowa coraz bardziej zdecydowanie wkracza również do wnętrz prywatnych. Zasadne wydaje się zatem zadanie pytania o jej wady i zalety.

Posadzka poliuretanowa w mieszkaniu – podstawowe informacje

Choć jeszcze nie tak dawno trudno było wyobrazić sobie posadzkę poliuretanową w mieszkaniu, już wtedy jej zalety były niemożliwe do zakwestionowania. Wiele osób przyznawało, że nie może nie docenić jej gładkiej i jednolitej powierzchni bez łączeń, łatwej w czyszczeniu, a jednocześnie na tyle solidnej, że nawet intensywne użytkowanie nie jest w stanie doprowadzić do jej zarysowania. Gdy więc pojawiły się pierwsze propozycje umieszczenia jej w salonie, trudno było znaleźć argumenty przemawiające przeciwko takiemu działaniu.

O niektórych cechach żywicy poliuretanowej można zresztą mówić jako o tych, które w pewien sposób predysponują ją do zagoszczenia w naszych mieszkaniach. Jest odporna na działanie wilgoci, nie gromadzi się na niej kurz, a pozbycie się zanieczyszczeń nie wymaga zabiegów bardziej skomplikowanych niż regularne odkurzanie. Łatwość, z jaką można doprowadzić ją do porządku sprawia zresztą, że coraz częściej mówi się o tym, że Żywica poliuretanowa znakomicie sprawdzi się w domu alergików.

Czego się spodziewać po posadzce poliuretanowej?

Choć zalety, jakie posiada żywica poliuretanowa są trudne do przecenienia, wiele osób obawia się, że może być zbyt surowa w domowym wnętrzu. Na szczęście, dość łatwo można zneutralizować takie wrażenie meblami w ciepłych odcieniach i odpowiednio dobranymi ozdobami okiennymi. Jakby tego było mało, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać gładką i błyszczącą taflę do optycznego rozświetlenia pomieszczenia, choćby dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Problemem nie będzie też umieszczenie poliuretanowej posadzki w domu, w którym przebywają dzieci. Przeciwnie, może okazać się ona wtedy strzałem w dziesiątkę. Jest sprężysta i miękka, coraz częściej zwraca się jednak uwagę również na to, że jest antypoślizgowa.