Rolety rzymskie czy firanki – co lepiej sprawdzi się w oknie?

Osłona okienna zdobi okno, mając tym samym duży wpływ na aranżację wnętrza. Poza tym będzie ona pełnić funkcje praktyczne. Jeśli wybierze się odpowiednią, może dbać o prywatność w dzień lub w nocy. Niektóre z osłon będą chronić przed słońcem. Dokonując wyboru między roletami rzymskimi a firanami, na względzie trzeba mieć zarówno te kwestie praktyczne, jak i estetyczne.

Rolety rzymskie – modne i eleganckie

Rolety tego rodzaju to równie tradycyjna osłona okienna, jak i firanka. To, co wyróżnia współczesne modele, to możliwość wygodnej regulacji. Łatwo można obniżyć je, zakrywając nimi wybrany obszar okna. Jest to elegancka osłona okienna i bardzo efektowna. Jeśli na to się głównie zwraca uwagę, to wybór rolety rzymskie czy firanki jest prosty. Szczególnie efektownie będzie ona wyglądać, jeśli tkanina jest połyskliwa albo we wzory. „Za wyborem rolety rzymskiej przemawia także możliwość wyboru materiału pasującego do innych tkanin we wnętrzu. Takie dopasowanie dodaje wnętrzom elegancji i przytulności” – podkreśla Marcin Surma z www.systemysurma.pl.

Funkcjonalność rolety rzymskiej może być dowolna. Jest ona szyta z różnych materiałów. Jeśli materiał jest przezierny, ma ona podobną funkcję jak firanka. Tkanina zaciemniająca sprawi, że będzie ona chronić przed słońcem. Po włączeniu światła takie rolety rzymskie będą chronić prywatność we wnętrzu. Jednak podniesione za dnia nie zapewnią prywatności, tak jak czyni to firanka. Jest także wersja duo. W takiej wersji roleta ma dwie różne tkaniny. Jedna jest zaciemniająca, a druga przezierna.

Firana w oknie – zwiewność i subtelność

Firana to subtelna osłona okienna. Jest delikatna i zwiewna. Zapewnia wnętrzom tradycyjny urok. Pod względem praktycznym jej znaczenie nie jest tak duże, jak pod względem dekoracyjnym. Pełni jedynie funkcję ochrony prywatności za dnia. Firanki nie zapewnią prywatności w nocy ani nie ochronią przed słońcem czy nagrzaniem wnętrza. Oznacza to, że rzadko kiedy będą mogły być jedyną osłoną okienną. W większości przypadków trzeba będzie wybrać coś jeszcze na okno. Wraz z firanką pojawia się w nim typowa roleta. We wnętrzach klasycznych przy firanie pojawiają się zasłony. Choć zaciemniająca roleta rzymska nie jest tak lekką osłoną, jak firanka, to lżejszą jest pod względem wizualnym niż firanka i zasłony.

Roleta rzymska daje więcej możliwości w zakresie aranżacji. Jednak delikatna i zwiewna firanka ma pewien urok, który wielu osobom może być bliski. Pod względem funkcjonalności rolety dadzą więcej możliwości. Niekiedy jednak ograniczona funkcjonalność firanki wystarczy. Czy wybrać, rolety rzymskie, czy firanki, to zależy od potrzeb i planowanej aranżacji. Rodzaj pomieszczenia też może mieć wpływ na wybór. Najważniejsze to, żeby dać sobie trochę czasu na przemyślenia i podjąć dobrą decyzję.