Flebolog a chirurg naczyniowy

Flebolog a chirurg naczyniowy

Wiele osób, które zauważyły powstawanie żylaków czy pajączków na kończynach dolnych, udaje się do lekarza rodzinnego, po czym ten odsyła ich do chirurga naczyniowego. Dlatego warto wiedzieć, że jest to błąd oraz lepiej na początku wybrać się do lekarza flebologa.

Kim jest flebolog, angiolog oraz chirurg naczyniowy

Choć każdy z lekarzy ma coś wspólnego z leczeniem kończyn dolnych, to niewiele osób wie, że lekarz flebolog jest zupełnie innym specjalistą niż chirurg naczyniowy czy angiolog.

Flebolog, inaczej lekarz zajmujący się żyłami, diagnozuje problemy naczyń żylnych oraz leczy pojawiające się żylaki, pajączki czy siniaki, które są niewiadomego pochodzenia w sposób nieinwazyjny, np. za pomocą kompresjoterapii bezinwazyjnych zabiegów czy farmakologii.

Angiolog jest lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu osób, których dotykają choroby żył lub tętnic. Na konsultację z lekarzem angiologiem możemy się wybrać, kiedy zauważymy, np. trudno gojące się rany czy problemy z krążeniem.

Chirurg naczyniowy również zajmuje się żylakami nóg, aczkolwiek w przypadku, kiedy wcześniejsze metody leczenia nie dały pożądanego rezultatu i konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Kiedy udać się do angiologa, a kiedy do lekarza flebologa?

Do angiologa warto się wybrać, kiedy pojawią się problemy z układem naczyniowym oraz kiedy nie wiadomo czy przyczyną problemów są żylaki.

Natomiast w każdym innym przypadku warto udać się bezpośrednio do lekarza flebologa, w końcu nie bez powodu nazywany jest również lekarzem od żył.Warto wiedzieć, że flebologa powinny odwiedzić nie tylko osoby, u których problem już wystąpił, lecz również osoby, które mają predyspozycje lub genetyczną tendencję do powstawania żylaków.

Kiedy udać się do chirurga naczyniowego?

Operacja nie u wszystkich pacjentów jest wymagana, dlatego uznaje się ją za ostateczność. w przypadku, kiedy zauważymy na nogach jakiekolwiek zmiany, warto udać się od razu do lekarza od żył.

Do chirurga naczyniowego natomiast udajemy się dopiero w przypadku, kiedy lekarz flebolog dał nam do niego skierowanie. W innym przypadku nie ma takiej konieczności i korzystniej jest zdecydować się na leczenie nieinwazyjne.