Zapalenie żyły objawy i przyczyny

alek - czerwiec klinikaflebologii.pl - klinika (1) .jpg

Problem z zakrzepicą ma coraz więcej osób, nie dotyczy to wyłącznie starszych pacjentów. Już nawet młode osoby zmagają się z tego typu chorobami, które powodują groźne powikłania, szczególnie nieleczone. Pora dowiedzieć się, jakie są zapalenia żył objawy, co jest przyczyną schorzenia i jak się je leczy.

Jakie daje zapalenie żyły objawy? Po czym poznać schorzenie?

W przypadku zastoju krwi w kończynach dolnych może dojść do rozwoju niewydolności żylnej i powstania żylaków. Nie można tego bagatelizować, bo nieleczone schorzenie stanowi zagrożenie dla zdrowia i w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci. Jeżeli zastawki w żyłach nie spełniają należycie swojego zadania, to zaczynają pojawiać się rozmaite objawy. Przy niewydolności żylnej pacjenci borykają się z uczuciem ciężkości nóg, obrzękami kończyny dolnych, bolącymi skurczami łydek, pajączkami, przebarwieniami i owrzodzeniami.

Zwiększa się ryzyko wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył. W grupie ryzyka zachorowalności znajdują się osoby otyłe, palące tytoń, mające nadciśnienie tętnicze, po przebytym urazie, długotrwale unieruchomione, kobiety ciężarne. Czynnikami powodującymi wzrost prawdopodobieństwa rozwoju zapalenia żył w nodze są także: odwodnienie organizmu, choroby nowotworowe, stosowanie antykoncepcja hormonalnej. Przy zapaleniu żył powierzchniowych występują na skórze zgrubienia, w miejscach ich przebiegu na nogach.

Zakrzepica leczenie – na czym polega?

W pierwszej kolejności należy oczywiście udać się do lekarza w celu postawienia trafnej diagnozy, która jest niezbędna do wdrożenia skutecznego leczenia. W początkowym stadium wystarczające będzie stosowanie leków miejscowych, czyli przede wszystkim maści, które niwelują stan zapalny. Przypisywane są preparaty, które redukują dolegliwości bólowe, obrzęki. Czasem konieczne staje się podanie leków przeciwzakrzepowych, co poprzedza się wykonaniem badania USG Doppler.

Lekarz zaleca również kompresjoterapię, czyli zakładanie specjalnych rajstop i pończoch uciskowych. Kluczowe jest to, aby dobrać odpowiedni stopień ucisku, co jest oczywiście kwestią indywidualną. Trzeba liczyć się z długoterminowym stosowaniem terapii, co ma na celu zredukowanie odczuwanych objawów i jednocześnie przeciwdziałanie postępowi choroby. Bardzo ważne jest także wprowadzenie zmian w dotychczasowym trybie życia, rzucanie palenia, nawodnienie organizmu, unikanie przyjmowania przez długi czas pozycji siedzącej i stojącej. Należy zadbać o aktywność fizyczną, właściwą masę ciała.