Badania prenatalne, w jakich sytuacjach musimy je wykonać?

Badania prenatalne, w jakich sytuacjach musimy je wykonać?

Wady genetyczne płodu są bardzo częste, a ryzyko ich powstania wzrasta z wiekiem. Możemy jednak jeszcze w łonie matki wykonać badanie, które pozwoli na sprawdzenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z wadą, czy też płód jest zdrowy. Wiele osób jednak nie decyduje się na wykonanie badania prenatalnego ze względu na wysoki koszt.

Jakie są koszty badania prenatalnego?

Badania prenatalne to wydatek kilkuset złotych, jednak na uwagę zasługuje fakt, że wykonuje się je trzykrotnie, co znacznie zwiększa koszt ostateczny badań. Musimy jednak wiedzieć, że nie zawsze będziemy zmuszeni zapłacić za badania z własnej kieszeni.

Kiedy chcemy uzyskać skierowanie na darmowe badanie prenatalne, to musimy przede wszystkim sprawdzić, czy jesteśmy w grupie, która może mieć taką możliwość. Jest to bardzo ważne, abyśmy uzyskali dostęp do badania bez konieczności uiszczenia opłaty.

Badania prenatalne NFZ, jak je załatwić?

Kiedy lekarz stwierdzi, że dana osoba jest zagrożona wadami genetycznymi lub w przeszłości matka urodziła dziecko obarczone wadą, to badanie prenatalne będzie mogło zostać wykonane bez konieczności ponoszenia kosztów.

Jednak nie tylko wady genetyczne są kwestią, która kwalifikuje do darmowego badania prenatalnego, bo możemy zdecydować się także na nie za darmo, kiedy matka ma powyżej 35 lat. Lekarz prowadzący może stwierdzić, czy rzeczywiście w naszym przypadku będzie możliwe wykonanie badania prenatalnego za darmo. Warto więc zapytać o tę kwestię, bo być może nie będziemy musieli za nie płacić.

Po co wykonuje się badanie prenatalne?

Badanie prenatalne wykonywane jest przede wszystkim po to, aby potwierdzić lub wykluczyć wadę genetyczną płodu. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu w wielu przypadkach możemy rozpocząć leczenie, jeszcze w łonie matki.

Możemy mieć pewność, że kiedy skorzystamy z badania prenatalnego, to rzeczywiście nie będziemy musieli obawiać się o żadne niespodzianki, jeśli chodzi o narodzenie dziecka obciążonego pewnymi wadami. Bez badań nie będziemy mieć takiej wiedzy aż do samego porodu.