Wygoda instalacji, czyli ogrzewanie podłogowe w bloku

Mieszkanie w bloku nie musi ograniczać jego użytkowników w sposobie ogrzewania. Zwykle korzysta się z tego rozwiązania, które wspólnota mieszkaniowa wybrała dla wszystkich lokatorów. Jednak warto wiedzieć, że nie oznacza to zamknięcia drogi do bardziej nowatorskich pomysłów grzewczych. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe w bloku.

Nieco formalności

O tym, jak wielką wygodą jest ogrzewanie podłogowe bez żadnych ograniczeń mogą się przekonać właściciele domków jednorodzinnych. To oni decydują, w jaki sposób docieplić własne lokum. Niewiele osób wie, że założenie ogrzewania podłogowego można zaplanować również w bloku. Pod względem technicznym jest to proste, bardziej skomplikowane są kwestie administracyjne. Zgodnie z polskim prawem instalacja centralnego ogrzewania w budynku jest w całości częścią wspólną budynku. Z tego też powodu jakakolwiek ingerencja w nią wymaga każdorazowo zgody wspólnoty. W niektórych przypadkach zgoda zarządu wspólnoty, spółdzielni czy dewelopera jest wymagana jeszcze na etapie budowy. W bardziej skomplikowanych przypadkach należy jeszcze mieć zgodę pozostałych lokatorów budynku. Budynki opomiarowane indywidualnie są traktowane nieco inaczej. W ich przypadku uzyskanie zgody powinno być łatwiejsze. W najlepszej sytuacji są właściciele poddaszy, które mogą być przeznaczone do adaptacji. Nie są one podłączone do wspólnej instalacji centralnego ogrzewania, dzięki temu można mieć swobodę wyboru.

Ograniczenia i możliwości

Ogrzewanie podłogowe w bloku to niezwykła wygoda. Docenią ją zwłaszcza posiadacze małego lokum, w którym kaloryfery dodatkowo zmniejszają powierzchnię użytkową. Decydując się na takie rozwiązanie należy wziąć pod uwagę nośność stropów, jak również grubość zabudowy systemu w stosunku do wysokości pomieszczenia. Odpada martwienie się o konstrukcję stropów, ponieważ system elektryczny nie wymaga jastrychu, który jest elementem dodatkowo obciążającym. Za jedną z ciekawszych opcji uchodzi system lekki. Składa się z paneli styropianowych, które na górnej powierzchni są pokryte blachą aluminiową. Najnowocześniejsze ogrzewanie podłogowe w bloku to system kabli, mat i folii. Doskonale sprawdza się przy pracach modernizacyjnych. Podłogowe elementy grzejne można nakryć 5 cm. warstwą betonu. Jednak w pomieszczeniach, które chcemy szybko ogrzać, jak łazienka, przewody można kłaść nawet tuż pod posadzką w cienkiej warstwie elastycznego kleju.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe w bloku należy ustalić, w których miejscach będą ustawione najcięższe meble. Muszą być ustawione na nóżkach bez stykania się bezpośrednio z podłogą. Dzięki temu cała instalacja ma prawidłową cyrkulację ogrzanego powietrza.