Oznaki w zachowaniu bliskiej osoby, które mówią, że potrzebuje pomocy  

Osoby mające problemy w swoim życiu często bardzo dobrze się z tym maskują. Są jednak pewne symptomy, które mogą powiedzieć nam, że warto zaoferować im pomoc. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

 

 

Choroby dotykające sfery psychicznej mogą dotknąć tak naprawdę każdego z nas – są na nie narażone zarówno młodsi, jak i starsi, kobiety i mężczyźni, osoby dobrze sytuowane i te o gorszym statusie społecznym.

W naszym społeczeństwie panuje jednak przekonanie, że zaburzenia psychiczne obniżają wartość człowieka, a korzystanie z usług psychologa i psychiatry to oznaka słabości. Właśnie dlatego wielu z nas po prostu nie udaje się po fachową pomoc do specjalisty i dusi w sobie męczące objawy. Niestety, takie postępowanie może doprowadzić do jeszcze większych problemów, mogących zakończyć się nawet tragicznie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Bardzo często o maskowaniu objawów mówimy w kontekście depresji – powstało nawet określenie „depresja ukryta” czy „depresja maskowana”. W tym przypadku mamy do czynienia z ukrywaniem objawów zaburzeń depresyjnych przed otoczeniem. Warto także wskazać, że maskowane są również objawy innych zaburzeń, na przykład lęków, nerwic, choroby afektywnej dwubiegunowej.

Gdy jednak wiemy, na co dokładnie zwrócić uwagę, możemy określić, czy dana osoba rzeczywiście jest tak radosna, na jaką wygląda, czy też ma poważniejsze problemy.

Objawy mogące świadczyć o tym, że bliska osoba potrzebuje pomocy:

  • osoba wydaje się być bardziej obojętna na uczucia okazywane przez inne osoby
  • osoba przestaje wykonywać czynności, które dawniej sprawiały jej radość
  • osoba jest bardziej poirytowana niż zwykle, ma trudności z radzeniem sobie nawet z niewielkimi, codziennymi problemami
  • osoba może prezentować duże wahania nastroju, jednego dnia jest wesoła, natomiast drugiego zdenerwowana
  • osoba ta ma zaburzony rytm dobowy, na przykład późno chodzi spać lub późno wstaje
  • osoba może mieć szkodliwe nawyki żywieniowe albo brak apetytu

Pomoc w takich przypadkach oferuje Centrum Dobrej Terapii z Krakowa. W Centrum Dobrej Terapii można skorzystać z fachowej pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej oraz psychiatrycznej.