Ogrzewanie podłogowe na podczerwień – dlaczego warto?

Zbliża się okres jesienno-zimowy… W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się, jak optymalnie ogrzewać swoje nieruchomości. Dużo ludzi decyduje się na tę metodę. Dlaczego ogrzewanie na podczerwień jest tak popularne? Gdzie konkretnie zastosować ogrzewanie podłogowe – biorąc pod uwagę domy, mieszkania, pomieszczenia biurowe itp.? Zapraszamy do lektury, gdzie znajdziecie rozwiązania dotyczące tych wszystkich kwestii.

Czym charakteryzuje się ogrzewanie na podczerwień?

Ta opcja na rozmaite zalety. Jakie? Po pierwsze, działa tak naprawdę natychmiast. Nie trzeba bowiem czekać na nagrzanie się pomieszczenia, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnego rozwiązania konwektorowego. Po drugie, ogrzewanie na podczerwień zapewnia równomierny rozkład temperatury w konkretnej lokalizacji. To oznacza, że w każdym w miejscu domownik odczuwa komfort i wygodę. Po trzecie, ta metoda ma nowoczesną zasadę działania. Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że najpierw ogrzewane są osoby, przedmioty czy ściany znajdujące się w danym miejscu. Jeśli chodzi o ogrzewanie konwektorowe, to tutaj na początek jest ogrzewane powietrze, a dopiero potem osoby. To oznacza, że dłużej trzeba czekać na konkretne efekty. Nie można nie wspomnieć, że zasada działania tradycyjnej metody konwektorowej powoduje między innymi ruch cząsteczek kurzu w powietrzu, a także przyczynia się do jego wysuszenia. Nie jest to zatem dobre rozwiązanie dla alergików. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że wbrew wielu opiniom ogrzewanie na podczerwień jest także relatywnie tanie. Choćby dlatego, że że można zastosować między innymi nowoczesny sterownik do ogrzewania podłogowego. Dzięki temu można idealnie ustawić konkretne parametry, aby osiągać pożądane temperatury i tym samym generować oszczędności.

Gdzie zastosować ogrzewanie podłogowe?

Gdzie ogrzewanie podłogowe jest szczególnie popularne? Między innymi bardzo dużo osób decyduje się na taką metodę w łazienkach. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to specyficzne pomieszczenie. Przeważnie dzieje się tak, że wchodzimy do niego na kilkadziesiąt sekund lub co najwyżej kilka, kilkanaście minut. Idziemy bowiem umyć ręce, zęby czy poprawić fryzurę itp. W związku z tym potrzebujemy ciepła tak naprawdę natychmiast. Druga kwestia jest jednak taka, że ogrzewanie gwarantujące konkretne temperatury nie jest potrzebne przez zbyt długi okres. W innym wypadku generowałoby to bowiem zbyt spore koszty… W takiej sytuacji można jednak zdecydować się na ogrzewanie na podczerwień. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować specjalny sterownik do ogrzewania podłogowego, który będzie w tym aspekcie bardzo pomocny.