Odpowiednie dezynfekcja pomieszczeń w szpitalu

Szpitale to miejsce, w których bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości. Mowa tutaj przede wszystkim o odpowiedniej dezynfekcji, która ma za zadanie usunąć wszelkie bakterie i wirusy, mogą stanowić źródło chorób i zakażeń dla innych pacjentów.

Jak często dezynfekowane są pomieszczenia?

Dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych powinna być przeprowadzona w ustalonych przez szpital odstępach czasu. jeśli chodzi o sale pacjentów, zazwyczaj wykonywana jest codziennie podczas sprzątania. Ponadto w sytuacji, gdy w sali zwalnia się łóżko, podczas zmiany pościeli jest ono dodatkowo dezynfekowane. Taka sama, regularna dezynfekcja dotyczy pomieszczeń takich jak toalety. Gdy chodzi zaś o miejsca takie jak laboratoria czy sale operacyjne, muszą być one dokładnie dezynfekowane nie tylko przed, ale i po każdym zabiegu. Nawet jeśli w danym dniu nie są przeprowadzane żadne zabiegi, pomieszczenia powinny zostać wysprzątane i zdezynfekowane.

Odpowiednie środki do dezynfekcji

Podstawą wykonania odpowiedniej dezynfekcji jest zastosowanie właściwych środków. Oczywiście ich dobór uzależniony jest od wielu czynników, między innymi tego, jakie przedmioty i w jakim pomieszczeniu mają być poddane takim zabiegom. Wiadome jest, że znacznie mocniejsze środki zostaną wykorzystane do dezynfekcji sali operacyjnej, a nieco łagodniejsze w sytuacji, gdy chodzi o codzienną dezynfekcję sal pacjentów. Stosuje się również dezynfekcję parą, która jest bardzo skuteczna w przypadku powierzchni materiałowych, czyli na przykład dywanów lub podobnych. Dezynfekcja pomieszczeń szpitalnych może być przeprowadzana również za pomocą specjalnych lamp, które kierowane na określony obszar zabijają wszelkie wirusy i bakterie.

Jak wybrać odpowiednią metodę dezynfekcji?

W szpitalach stosowane metody i środki dezynfekcyjne powinny być wcześniej określone. Często bowiem takimi pracami zajmują się zewnętrzne ekipy, które wykonują zlecone im prace na podstawie określonych wytycznych i regulaminów. Dokładne określenie wszystkich elementów dezynfekcji umożliwia ich właściwe przeprowadzenie.