Który alkomat jest wart inwestycji?

alkomaty - alko (3).jpg

Z roku na rok obserwujemy coraz większą popularność alkomatów elektrochemicznych, co jednocześnie jest zwiastunem pozytywnych zmian w społecznej świadomości dotyczącej zagrożeń związanych z jazdą w stanie nietrzeźwości.

Zakup alkomatu – rozważny wybór

Warto zastanowić się nad zakupem alkomatu, aby mieć pewność naszej trzeźwości przed każdorazowym wsiadaniem za kółko. Wszystkie alkomaty nie są stworzone równe – a te najtańsze modele często nie spełniają oczekiwań. Zasada, że „jakość kosztuje” sprawdza się i tutaj – warto zainwestować więcej i nabyć alkomat z atestem, który z pewnością posłuży nam przez kilka dobrych lat. Jeśli poszukujesz urządzenia idealnie dopasowanego do twoich potrzeb, zwróć uwagę na alkomaty elektrochemiczne. Pamiętajmy, że alkomaty używane przez funkcjonariuszy policji są niezwykle precyzyjne i potrafią wykryć nawet najmniejsze ilości alkoholu. Wybór alkomatu o wysokiej jakości z czujnikiem elektrochemicznym umożliwi ci wsiadanie do samochodu z pełnym poczuciem bezpieczeństwa. Bez wątpienia, to właśnie sensory są kluczowym elementem różnicującym alkomaty elektrochemiczne od półprzewodnikowych. Istnieje powszechne przekonanie, że sensory elektrochemiczne są bardziej precyzyjne niż sensory półprzewodnikowe. W rzeczywistości to właśnie wyniki pomiarów są najbardziej wymownym dowodem na różnice pomiędzy tymi dwoma typami sensorów. Aby w pełni zrozumieć, jak dokładnie alkomat przekształca pozyskane próbki w wyniki, najpierw musimy zrozumieć jego budowę. Powszechnie przyjmuje się, że alkomaty z sensorem elektrochemicznym wymagają kalibracji co 12 miesięcy lub po wykonaniu 500 pomiarów.

Kalibracja sprzętu

Szczególną uwagę należy przykładać do kalibracji, ponieważ gdy nie będzie właściwie wykonana to alkomat będzie mógł sztucznie zawyżać lub zaniżać wyniki. Pracodawcy też często kupują alkomaty, żeby później sprawdzać trzeźwość swoich pracowników. Do częstej pracy doskonale dostosowany jest alkomat elektrochemiczny. Niestety jego minusem jest cena, która jest wyższa niż alkomatów półprzewodnikowych. Jest to też dobre rozwiązanie dla zastosowań komercyjnych i najlepiej szukać urządzeń z możliwością wykonania przesiewowego pomiaru. Elektrody wykonane z platyny o wysokiej trwałości są użyte w dobrych sensorach elektrochemicznych. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że elektrolit znajdujący się w sensorze elektrochemicznym to kwas. Po dokładnym przeczytaniu tekstu powinieneś już wiedzieć, jaki alkomat kupić.