Konwersja norm ISO/DIN/PN

Ryzyko popełnienia jakiegoś błędu, jeśli kupicie dobrej jakości śruby spełniające normy ISO/DIN/PN, jest naprawdę bardzo niewielkie. Zwłaszcza, że elementy tego typu powstają wyjątkowo starannie z wysokiej jakości komponentów. Jakie normy są jednak stosowane w przypadku naszego państwa? Na czym polega konwersja pomiędzy wyżej wymienionymi oznaczeniami?

Jakie normy są stosowane w Polsce?

Między innymi są to normy PN. Odpowiada za nie taka państwowa jednostka organizacyjna, jak Polski Komitet Normalizacyjny. Ludzie z tego podmiotu muszą organizować oraz prowadzić normalizację krajową. Do zadań należy nie tylko zatwierdzanie lub wycofywanie, ale także rozpowszechnianie norm. Co ciekawe, na terenie Polski stosowane są również normy DIN. Sam skrót pochodzi natomiast od Deutsches Institute für Normung. To z kolei oznacza Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Podmiot powstał już w 1917 roku. Pierwsza norma została natomiast opublikowana już w roku następnym. Niemiecki Instytut Normalizacyjny ma – kolokwialnie pisząc – na głowie kilka zadań do wykonania. To między innymi opracowywanie i publikowanie norm, badania przemysłowe, kontrola jakości wyrobów… Nie można zapominać również o pracach naukowo-badawczych.

Najbardziej powszechne są natomiast normy ISO zatwierdzane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, która powstała w 1947 roku, w Londynie. Obecnie ten podmiot ma natomiast siedzibę w Genewie. Oczywiście, w strukturach Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej znajduje się Polski Komitet Normalizacyjny (od samego początku), a także Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Ten podmiot należy do tej grupy od 1951 roku. Celem działania Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej jest przede wszystkim umożliwienie swobodnej wymiany rozmaitych produktów oraz bezproblemowe świadczenie usług. Nawet uwzględniając podmioty z różnych państw.

Na czym polega konwersja?

Interesuje Was konwersja norm ISO/DIN/PN? Pierwszym Waszym krokiem powinno być zatem odwiedzenie strony internetowej stalmut.pl. Tam jest pomocne narzędzie, które powoduje, że szybko oraz bez problemu można dokonać konwersji. Należy tylko wpisać jedną z norm albo konkretny produkt. Chcecie kupić śruby sześciokątne z niepełnym gwintem? Znacie jednak tylko oznaczenie PN 82101? Interesuje Was natomiast zakup od kogoś z zagranicy? Niestety, Polskie Normy mają zasięg jedynie krajowy. W takiej sytuacji warto skorzystać z wspomnianej przez nas strony internetowej. Dzięki temu dowiecie się, że śruby sześciokątne z niepełnym gwintem spełniają normy DIN 931/ISO 4014/PN 82101.