Dlaczego niwaki stały się tak bardzo popularne?

tropiart - tropi (2).jpg

Niwaki to rośliny, które coraz częściej spotykane są w polskich ogrodach. Wyglądem nawiązują do pochodzących z Japonii drzewek bonsai, ale są od nich zdecydowanie większe. Poza tym, niwaki sadzone są bezpośrednio w glebie, a nie w donicach, które są typowe dla bonsai. Oba rodzaje roślin wymagają jednak starannej pielęgnacji i przycinania.

Czym cechują się niwaki?

Jak wspomniano powyżej, niwaki to rośliny, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Cechują je wysokie walory estetyczne, które wzbudzają powszechne zainteresowanie. Z pomocą niwaków można stworzyć bardzo ciekawą przestrzeń wokół domu, która sprzyja wypoczynkowi po całym dniu ciężkiej pracy.

Jakie rośliny są podatne na formowanie?

Formować można wiele gatunków roślin iglastych, w tym: jałowce, tuje, cisy i sosny karłowate. Dużą popularnością wśród początkujących hodowców cieszą się tuje, które cechuje łatwość uprawy i dość szybki wzrost. Tuje wymagają jednak regularnego przycinania. Nieco wolniejszy wzrost cechuje z kolei cisy.

W jaki sposób należy wykonywać przycinanie?

Przycinanie roślin służy ich formowaniu. Musi być ono zatem wykonywane regularnie i z należytą starannością. Oczywiście nie powinno być ono przeprowadzane bezpośrednio po nasadzeniu roślin, ponieważ może to powodować pogorszenie zdrowia rośliny. Rośliny dobrze ukorzenione można przycinać mocniej i nadawać im ciekawe kształty, w tym choćby kule.

Czy warto uprawiać niwaki?

Zdecydowanie tak. Tego rodzaju rośliny sprawiają, że każdy ogród prezentuje się ciekawe i atrakcyjnie. Przestrzeń obsadzana niwakami wzbudza zainteresowanie osób odwiedzających ogród, a gospodarzom daje dużo satysfakcji z dobrze wykonanej pracy. Niwaki dobrze komponują się z inną roślinnością sadzoną w ogrodzie, w tym z mchami czy kwiatami. Warto jednak w tym wypadku zachować umiar, ponieważ rośliny te same w sobie są bardzo strojne i wspaniale zdobią ogród. Inspiracje na organizację nowoczesnego i ciekawego ogrodu znaleźć można między innymi na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.