Sposoby na zwiększenie energii: dieta, aktywność fizyczna i sen

Częste zmęczenie może okazać się dosyć frustrującym zjawiskiem. Wiele osób chciałoby efektywniej wykorzystać swój czas, ale nie może, ponieważ uniemożliwia to brak energii. Co można zrobić, aby uzyskać więcej energii w ciągu dnia? Czy istnieją jakieś metody na wydajniejszą pracę? Oczywiście, że tak.

Przyczyny braku energii

Wiele osób doświadczało przygnębiających znaków zmęczenia lub braku energii i to w najmniej pożądanych momentach. Nadmiar pracy czy nauki jest dobrym przykładem. Przyczyny, w wyniku których można czuć się zmęczonym i wyczerpanym, mogą różnić się od siebie. Część z nich jest oczywista tak jak brak snu, problemy w pracy, trudności związane z radzeniem sobie ze stresem. Inne przyczyny bardziej złożone np. poważna choroba. Chociaż radzenie sobie ze zmęczeniem spowodowanym chorobą jest trudne, zmiana pewnych nawyków związanych ze stylem życia, może pomóc zmaksymalizować poziom energii na co dzień.

Sposoby na zwiększenie energii

Dieta

Jednym z głównych źródeł energii jest jedzenie. Dlatego też, jeśli człowiek chce utrzymać dobry poziom energii, musi jeść zdrowo i pełnowartościowo. W taki sposób, by zintegrować w sobie najlepsze z możliwych składników odżywczych. Organizm wykorzystuje energię w postaci spalanych kalorii. Jeżeli człowiek nie będzie spożywać wystarczającej ilości kalorii, to organizm może poczuć się słabo i w konsekwencji, zanotować brak paliwa – energii, do efektywnego funkcjonowania. Aby więc poczuć się świeżo i być gotowym do działania, człowiek musi nauczyć się utrzymywać równowagę pod względem ilości spożywanych kalorii. Należy unikać szybkiego i przetworzonego jedzenia oraz nadmiernego spożywania kawy.

Aktywność fizyczna

Czasami, warto w środku dnia pracy, rozprostować swoje kości. Dotyczy to zwłaszcza osób, które są zatrudnione w biurach. Ciało takich pracowników jest ociężałe. Poza tym, mózg także rejestruje problemy z funkcjonowaniem. Uczucie ospałości, w każdym przypadku, powinno być zwalczane poprzez ćwiczenia fizyczne. Dlatego też, podczas pracy, warto wstać z krzesła, trochę się rozciągnąć, pochodzić po biurze, a następnie kontynuować pracę przy biurku. Mały ruch pomaga ożywić ciało i mózg. Ponadto, ćwiczenia zwiększają zdolność organizmu do utrzymywania tlenu, czyli wpływają na lepsze krążenie. Warto podkreślić, że aktywność fizyczna powinna być kontynuowana w innej formie, na przykład w postaci joggingu, jazdy na rowerze czy treningu na siłowni.

Sen

Bardzo ważnym aspektem jawi się sen. To czynnik, który bezpośrednio wpływa na jakość życia w dzień. Wystarczająco dużo snu dobrej jakości, może pomóc uniknąć zmęczenia. Ponadto, sen regeneruje ciało i redukuje poziom stresu. Chociaż może to być najbardziej oczywista rada, wiele osób często nie docenia wpływu snu na poziom energii, zdrowie i samopoczucie. Badania amerykańskich naukowców wykazały, że zaburzenia snu wiążą się ściśle z chorobami o podłożu psychicznym, jak np. neurodegeneracja. To, ile człowiek potrzebuje snu, w dużej mierze zależy od wieku. Przeciętnie dorośli powinni spać około 7-9 godzin na dobę.