Permetryna: skuteczna metoda na kleszcze i działanie

Permetryna to jedna z najnowszych metod ochrony przed kleszczami. Do tej pory, permetryna była znana jako środek stosowany w leczeniu świerzbu. Działa bowiem paraliżująco na roztocza i ich jaja. Być może, ze względu na właściwości likwidujące i odstraszające, permetryna została okrzyknięta najlepsza metoda na kleszcze.

Skuteczna metoda na kleszcze

Według długoletnich badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, ubranie spryskane permetryną jest najskuteczniejszą formą ochrony przed ukąszeniem kleszcza. Taka forma radzenia sobie z noszącymi trudną do wyleczenia chorobę tj. borelioza, owadami jest popularna wśród amerykańskiej armii oraz rolników pracujących w tropikalnych warunkach. W Polsce, permetryna znana jest przede wszystkim jako maść na świerzb.

Permetryna – zastosowanie

Do tej pory permetryna posiadała swoje zastosowanie w dwóch, podstawowych obszarach. Pierwszy z nich to środek owadobójczy. Dlatego też, używana jest:

  • w rolnictwie, w celu ochrony upraw oraz likwidacji pasożytów inwentarza,
  • w przemyśle, w celu zwalczania owadów domowych,
  • w przemyśle włókienniczym, aby zapobiec atakom owadów na wełniane produkty,
  • w lotnictwie, w celu dezynfekcji przed odlotem do niektórych krajów,
  • do leczenia wszy.

Druga forma wykorzystywania permetryny to środek odstraszający owady. Dlatego też, swoje zastosowanie znajduje w odzieży ochronnej oraz obrożach dla zwierząt.

Permetryna na kleszcze

Związku z sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, łatwo stać się ofiara kleszcza. Spacery po łąkach, wędrówki po lasach a nawet wieczorne przebywanie w przydomowym ogródku może okazać się przykrym doznaniem dla ciała. Co więc może zagwarantować najlepszą ochronę przed kleszczami? Według najnowszych badań potwierdzonych przez największe organizacje zdrowia, to właśnie spryskanie odzieży tj. spodni, butów, kurtki czy koszulki permetryną w największym stopniu minimalizuje ryzyko ukąszenia. Analizy przeprowadzone przez naukowców z Ameryki Północnej, potwierdziły, że materiały impregnowane permetryną sprawdzają się w 100%.

Działanie

Zasadniczo, większość ssaków za wyjątkiem kotów, reaguje obojętnie na działanie permetryny. Inaczej jest w przypadku owadów i roztoczy. Kleszcze i inne owady po bezpośrednim kontakcie ze spryskaną odzieżą lub przedmiotem, doznają paraliżu lub obumierają. Tym samym, dochodzi do zablokowania ich podstawowych funkcji, a więc kąsania Niektóre kleszcze nie umierają od razu. Na początku są silnie ospałe.

Aby skutecznie ochronić się przed atakiem kleszczy należy dokładnie spryskać noszoną odzież permetryną. Środek ten można kupić w aptece bądź przez internetowe portale sprzedażowe. W opinii światowych naukowców, to najlepsza ochrona ciała przed ukąszeniem kleszcza. Pryskając ubranie należy pamiętać, by wykonywać to na otwartej przestrzeni. Nie zaleca się pryskać permetryną w zamkniętych pomieszczeniach. Po impregnacji należy poczekać około 4 godzin na wchłonięcie środka wgłąb materiału.