Rodzaje norm odnoszące się do śrub

Eksperci, którzy na co dzień pracują ze śrubami, nakrętkami, podkładkami, nitami itp. rekomendują kupowanie elementów, które spełniają normy ISO/DIN/PN. Dlaczego jest to tak ważne? Choćby ze względu na fakt, że takie produkty są pieczołowicie wykonane z odpowiedniego materiału. Może to być na przykład stal nierdzewna, która jest odporna na korozję, żarowytrzymała, posiada elegancki wygląd itd. Każda norma skrupulatnie określa klasę, powłokę danych elementów złącznych – nie tylko zatem sam materiał. Co warto wiedzieć o skrótach ISO/DIN/PN? Jak wykonywana jest konwersja przez fachowców, którzy codziennie mają do czynienia z wyżej wymienionymi elementami?

Normy ISO/DIN/PN

Jeśli chodzi o normy ISO, to wszystkim zawiaduje Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Instytucja powstała dokładnie 23 lutego 1947 roku, czyli mniej więcej 72 lata temu. Jednym z członków założycieli był Polski Komitet Normalizacyjny, który z kolei odpowiada za rozpowszechnianie PN, czyli Polskich Norm. Różnica pomiędzy ISO, a PN jest jednak znacząca. Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna zrzesza 162 państwa członkowskie z różnych kontynentów. W tym gronie znajduje się także nasz kraj. Z kolei PN są wykorzystywane tak naprawdę jedynie u nas. Co to oznacza w praktyce? Między innymi to, że ludzie z zagranicy raczej nie mają pojęcia, co oznacza skrót PN. To powoduje, że mogą powstawać bariery techniczne, jeśli chcą ze sobą handlować osoby z różnych krajów. Jeśli natomiast ktoś zna normy ISO, to takie problemy w ogóle nie mają miejsca.

Istotnym skrótem są także normy DIN – stanowione przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Stowarzyszenie powstało w 1917 roku, czyli około 30 lat wcześniej w porównaniu do Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Niemiecki Instytut Normalizacyjny w 1951 roku wstąpił natomiast do tej najbardziej znanej, w tej branży, organizacji. Jakie są zadania Niemieckiego Instytutu Normalizacyjnego? Ogólnie chodzi o rozpowszechnianie norm DIN, ich zatwierdzanie, wycofywanie. Poza tym warto wspomnieć o realizowaniu badań przemysłowych, przeprowadzaniu prac naukowo-badawczych itp.

Zapoznaj się z aktualną ofertą Stalmut – wkręty do drewna (https://stalmut.pl/oferta/wkrety/wkrety-do-drewna-z-lbem-stozkowym-an-201/)

Jak dokonywać konwersji?

Śruby imbusowe są obecnie często stosowane – i to w różnych branżach. Elementy te posiadają metryczny oraz drobnozwojny rodzaj gwintu. Znajdują zastosowanie na przykład w trakcie budowy maszyn przemysłowych oraz technicznych. Aby poznać wszystkie oznaczenia, warto skorzystać z tabeli konwersji norm ISO/DIN/PN. Dzięki temu każdy będzie miał optymalną wiedzę w tym temacie. Wszystkie oznaczenia odnoszące się do śrub imbusowych to DIN 912/ISO 4762/PN 82302. Wystarczy znać tylko jedno oznaczenie, na przykład PN, aby poznać też normy ISO oraz DIN.