Jak wspierać dzieci w okresie dojrzewania?

Okazuje się, że najtrudniejszym okres w życiu dzieci to dojrzewanie. Następuje on, gdy mają kilkanaście lat. W tym okresie rozwijają się hormony i uczucia naszych dzieci. Decydują się na większą samodzielność, a nawet pewien bunt przeciwko swoim rodzicom. W tym kierunku mogą również naśladować swoich kolegów i koleżanek. Zapewne nie chcielibyśmy, aby nasze dzieci poszły przez to w złym kierunku i zniszczyły swoją przyszłość. Dlatego lepiej jest już wcześniej zadbać o utrzymywanie z dzieckiem jak najlepszych relacji.

Spędzaj czas z dzieckiem

Dziecko musi odczuć, że naprawdę nam na nim zależy. Będzie można to pokazać, gdy spędzamy z nim odpowiednią ilość czasu. Zdarza się, że w tym kierunku musimy podjąć konkretne kroki. Na przykład organizować sobie plan na każdy tydzień. Dzięki temu niemalże każdego tygodnia wybieramy się na wspólną zabawę i spacer z naszymi dziećmi. W tym momencie jeszcze lepiej nas poznają, ufają nam, a zarazem chętnie wypowiadają się na temat pewnych problemów, z którymi się spotykają w szkole i osobiście.

Dziecko jest bardziej otwarte, a rodzicom łatwiej mu pomóc. Chętnie zwracają uwagę na swoje dzieciństwo, jak i pewne trudności, z którymi musieli się zmierzyć. Dzięki temu dzieci zauważają, że to naturalne, że w takim wieku może pojawić się coś nie tak. I jeśli dążymy do rozwiązania, to na pewno otrzymamy w tym kierunku cenne wsparcie.

Odpowiednie karcenie

Kiedy dzieci popełniają błędy, to rodzice starają się ich uczyć w odpowiedni sposób. Na pewno skuteczna nie okaże się tutaj kara fizyczna, która tak naprawdę jest dodatkowo niezgodna z prawem. Tutaj powinniśmy być bardziej ostrożni. Tylko w takim momencie to karcenie będzie przynosiło piękny rezultat.

Jako rodzice nie chcemy karcić swoich dzieci również w towarzystwie innych, na przykład kolegów bądź naszych krewnych, przyjaciół. O wiele lepiej jest skarcić na osobności, dokładnie wytłumaczyć błąd, na spokojnie. A następnie zwrócić uwagę na konsekwencje, które poniesie. Będzie to na przykład kara na komputer bądź na pewną zabawę. Jeśli uczymy dzieci w taki sposób, to później wyciągają cenne lekcje na całe życie.

Miło jest jeszcze, gdy rodzice regularnie starają się rozmawiać z dziećmi. Każdego dnia mogą z nimi zamienić kilka słów. Pozwala na to wspólnie śniadanie. Jednak nie zawsze jest to możliwe, ponieważ rodzice wcześnie rano wybierają się do pracy. Natomiast kolacja jest takim momentem, kiedy wszyscy mogą się spotkać. Dobrze jest wtedy zdecydować się na wspólne rozmowy. Mówmy o tym, jak spędziliśmy dzień, co nas ucieszyło, zbudowało, a co negatywnie na nas wpłynęło. Gdy rodzice starają się dawać pod tym względem dobry przykład, to i dzieci po pewnym czasie stają się jeszcze bardziej otwarte.