Bardzo często mówi się o konieczności stosowania płynów dezynfekujących. Jest to niewątpliwie bardzo istotne, ale warto też przyjrzeć się szczegółom. Wypada wręcz zadać pytanie, czy wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co niosą za sobą płyny dezynfekujące?
Kiedy są skuteczne?
Zacznijmy od tego, że nikt nie mówi, iż Płyny dezynfekujące zawsze spełniają swoje zadanie. Co za tym idzie, dobrze się zastanowić nad tym, kiedy możemy rozmawiać o skuteczności tych płynów. Kiedy człowiek dysponuje odpowiednią wiedzą, łatwiej podejmować właściwe decyzje.
Wielu osobom może wydawać się, że mamy do czynienia ze skomplikowaną sprawą, ale nic bardziej mylnego. Kiedy chodzi o skuteczność płynów dezynfekujących, przede wszystkim należy skoncentrować się na alkoholu. Właściwe stężenie szacuje się na 60-80%.
Wrażliwość wirusów
Warte zapamiętania jest też to, że wirusy są w pewien sposób wrażliwe. Jak się można też domyślić, wrażliwość jest tematem, o którym możemy rozmawiać stosunkowo długo. Niemniej wszystko sprowadza się do struktury. Możliwości są dwie – osłonka lub jej brak.
Istotne jest też to, że skuteczność wirusobójcza określana jest na podstawie tego, jak wygląda działanie na wirusy bezosłonkowe. Wirusy te można zresztą też określić hydrofilnymi. Co więcej, są to wirusy znacznie bardziej odporne od lipofilnych, czyli osłonkowych.
Ręce i powierzchnie
Nie możemy też zapomnieć o tym, że stosowanie płynów dezynfekcyjnych może dotyczyć rąk, jak i powierzchni. Są różne propozycje i absolutnie nie można tego lekceważyć. Można wręcz powiedzieć, że wszystko trzeba mieć na uwadze.
Jeżeli coś jest niejasne, zawsze dobrze poradzić się osoby odpowiedzialnej za sprzedaż środków do dezynfekcji. Taka osoba powinna wszystko bardzo dokładnie wyjaśnić. Można też spojrzeć na opinie klientów – w internecie nie brakuje komentarzy na przeróżne tematy i tym samym można się bardzo wiele dowiedzieć. Choć z drugiej strony należy mieć na uwadze, że opinie nie zawsze muszą uwzględniać to, co mamy w rzeczywistości.