Oprawy schodowe – jakie wybrać do oświetlenia schodów?

Aby korzystanie ze schodów w domu było bezpieczniejsze, a klatka schodowa wyglądała efektownie, warto zdecydować się na montaż opraw schodowych. Co znajdziemy w ofercie producentów?

Jak wybrać dobre oprawy schodowe?

Oprawy schodowe powodują, że oświetlenie schodów jest jasne i dzięki temu są one bezpieczniejsze. Oprawy te montuje się na ścianie przy schodach, dzięki czemu mogą one oświetlać stopnie.

Wybierając odpowiednie oprawy, warto zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, między innymi na wygląd oprawy, w tym jej kształt i kolor, źródło światła oraz jego napięcie, a także na stopień szczelności.

Dzisiaj najczęściej Oświetlenie schodów wykonuje się z użyciem opraw LED, które są energooszczędne i bardzo trwałe. Można kupić je w różnych barwach światła – ciepła, neutralna i zimna, a także w wariancie RGB.

Montaż opraw schodowych

Oprawy schodowe mogą być zamontowane na kilka sposobów. O metodzie montażu warto zastanowić się już na etapie wykonania schodów.

Aby uzyskać estetyczny efekt, oprawy schodowe montuje się w puszkach, najczęściej o średnicy 60 mm lub 50 mm. Można też zdecydować się na montaż natynkowy. Dostępne są też oprawy schodowe naklejane.

Oprawy schodowe z czujnikiem ruchu

Przy wyborze opraw do oświetlenia schodów warto pomyśleć o zastosowaniu czujników ruchu.

Czujnik ruchu będzie automatycznie uruchamiał źródła światła w oprawach, gdy wykryje, że w pobliżu znajduje się osoba. Wyłączają się samoczynnie po określonym czasie. To większa wygoda, bezpieczeństwo, a także dodatkowa oszczędność energii elektrycznej.