Jak dopasować kołdrę do łóżka?

Pościel to jeden z najważniejszych elementów całej przestrzeni do spania. Niezależnie od tego, czy wybiera się kołdrę 160×200, czy może coś mniejszego bądź większego, ta kołdra powinna tworzyć z łóżkiem spójną całość. Musi też pasować do stylu i typu sypialni. Jak więc to wszystko ze sobą efektywnie zgrać?

Krok 1 – określenie materiału

Od materiału zależeć będą funkcjonalność i użytkowość kołdry, czyli to, jak będzie się z niej korzystać śpiącym pod nią osobom. Tkaniny używane przy produkcji mogą mieć pochodzenie naturalne bądź sztuczne. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich skłonność do wywoływania uczulenia lub alergii, a zwłaszcza jeśli ta nowo kupiona kołdra 160×200 ma być używana przez dzieci bądź alergików.

Uniwersalnym wyborem powinny okazać się pościele wykonane z wysokojakościowej bawełny. Ten materiał pod względem gatunkowości nie ma sobie równych i na dodatek nie powinien uczulać.

Krok 2 – ustalenie rozmiaru

Pościel musi oczywiście pasować do łóżka, a przede wszystkim do położonego na nim materaca. Materac ten należy dokładnie obmierzyć. Odczytane w tej sposób parametry, czyli jego długość i szerokość, będą punktem wyjścia do znalezienia i zakupu idealnej kołdry, która nie okaże się ani za długa, ani za krótka. Te pierwotne parametry czasem trzeba jednak delikatnie zmodyfikować. W przypadku łóżek bardziej zabudowanych zaleca się dodanie do szerokości materaca jakichś 20 cm.

Standardowa kołdra na łóżko pojedyncze to kołdra 160×200 cm lub ewentualnie 140×200 cm. W przypadku łóżek podwójnych tę szerokość nieraz trzeba zwiększyć do 200 bądź nawet 220 cm. Coraz częstszą praktyką jest też stosowanie dwóch mniejszych kołder na łóżkach podwójnych.

Krok 3 – wybór stylistyki

Zakładając, że wybrało się już kołdrę 160×200 wykonaną z naturalnej bawełny, wypadałoby jeszcze ocenić jej stylistykę. Kołdrę zasłania się oczywiście dekoracyjnymi poszewkami, ale ona sama w sobie też powinna być estetyczna, by przyjemniej się pod nią spało, ze świadomością jej dobrego wyglądu.

Najlepszym wyborem będą jednak te klasyczne białe kołdry. W razie gdyby zastosowano na nich półprzezroczystą poszewkę, materiał użyty do wykonania kołdry nie będzie przez nią brzydko prześwitywać, a to też jest jednak ważne.