Dlaczego warto wykonać badanie mikromacierzy?

Badanie mikromacierzy to nowoczesne badanie genetyczne wykonywane w celu wykrycia nieprawidłowości w obrębie chromosomów. Co ważne, badanie pozwala na wykrycie nawet bardzo niewielkich zmian. Co zatem warto wiedzieć o tym badaniu?

Czym jest badanie mikromacierzy?

Badanie mikromacierzy stosuje się w celu oceny kariotypu. Innymi słowy, jest to bardzo zaawansowany test DNA, który pozwala na niezwykle dokładną analizę chromosomów pod kątem ich liczby i struktury. Dzięki temu możliwe jest wykrycie nieprawidłowości odpowiedzialnych za występowanie wielu chorób.

Badanie mikromacierzy wykonuje się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Mowa tu choćby o badaniach materiału poronnego, badaniach prenatalnych, czy diagnostyce schorzeń genetycznych u dzieci. Więcej na ten temat przeczytać można na stronie: https://www.gyncentrum.pl/mikromacierz-kliniczna-kariotyp-molekularny.

Jakie korzyści wynikają z badania mikromacierzy?

Wykonanie badania mikromacierzy wiąże się z konkretnymi korzyściami. W pierwszej kolejności wskazać można tu na skrócenie czasu diagnozy. To z kolei wpływa na przyspieszenie wdrożenia właściwego leczenia.

Wśród zalet tego badania wskazać trzeba również na zmniejszenie kosztów związanych z koniecznością wykonania wielu pojedynczych badań genetycznych. Badanie mikromacierzy jest w stanie wykryć wszystkie nieprawidłowości za jednym razem.

Badanie mikromacierzy czy analiza kariotypu?

Pacjenci mają wybór. Mogą zdecydować się na badanie mikromacierzy lub na badanie podstawowego kariotypu. Podkreślić tu jednak trzeba, że klasyczna analiza kariotypu identyfikuje jedynie znaczące zmiany w DNA. Oznacza to, że często postawienie prawidłowej diagnozy nie jest możliwe.

Badanie mikromacierzy o wiele dokładniejsze. Pozwala na wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości. Dzięki temu lekarz postawić może słuszną diagnozę.