Śruby – konwersja norm ISO/DIN/PN

Daje Wam się we znaki to, że ostatnio kupiliście kiepskiej jakości śruby? Przez to Wasze konstrukcje albo maszyny nie działają na odpowiednich, wysokich obrotach? Dlaczego warto zatem kupować elementy tego typu spełniające określone normy ISO/DIN/PN? Co znaczą poszczególne oznaczenia? Jak przebiega w praktyce konwersja?

Co znaczą poszczególne skróty?

Najbardziej rozpowszechnione są normy ISO. Pieczę nad nimi sprawuje Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. W tym momencie posiada ona swoją siedzibę w Genewie. Instytucja została założona 72 lata temu, ponieważ w 1947 roku. Na ten moment organizacja zrzesza 162 państwa członkowskie. Nie brakuje tutaj naszego kraju. Za normy DIN odpowiada natomiast Niemiecki Instytut Normalizacyjny, warto zapamiętać również nazwę Deutsches Institute für Normung. Stowarzyszenie w tym momencie posiada swoją siedzibę w Berlinie. Co ciekawe, Deutsches Institute für Normung powstało w 1917 roku, czyli mniej więcej 30 lata wcześniej niż Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Skrót PN to nic innego, jak Polskie Normy. Tutaj najważniejszą organizacją, która odpowiada za zatwierdzanie, a także ewentualne wycofywanie norm, jest Polski Komitet Normalizacyjny. Obecnie obserwuje się, że coraz więcej osób decyduje się na przykład na śruby spełniające ISO/DIN/PN. Szczególnie, że takie akcesoria cechują się odpowiedniej jakości wykonaniem, nie brakuje im solidności, wytrzymałości, uniwersalnego zastosowania itp.

Jak wygląda konwersja?

Okazuje się, że normy ISO/DIN/PN są obecne nie tylko w przypadku śrub. Warto zwrócić uwagę, że tabela konwersji dotyczy również kołków, wkrętów, zawleczek, nakrętek, nitów itp. Nie inaczej jest uwzględniając też podkładki. Coraz popularniejsze są elementy sprężyste oznaczone między innymi normą DIN 127. Chcecie dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda w przypadku Polskiego Komitetu Normalizacyjnego? W takiej sytuacji warto skorzystać z wyżej wymienionej już tabeli konwersji. Na początek należy wejść na odpowiednią stronę internetową. Potem musicie wpisać we właściwym miejscu normę ustanowioną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Po chwili będziecie świadomi tego, że podkładki sprężyste są oznaczane w literaturze fachowej również jako PN 82008. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że wykonanie całego zadania to tylko co najwyżej kilka, kilkanaście sekund. Dzięki temu łatwiej będzie Wam potem wykonywać zamówienia towaru z tej kategorii itp. Podobnie postępujcie w przypadku innych elementów oznaczonych normami ISO/DIN/PN.